Uz Svjetski dan oživljavanja, koji se obilježava 16. listopada, za članove Učiteljskog vijeća u školi je održana edukacija o značaju ranog prepoznavanja srčanog zastoja te o osnovnim mjerama oživljavanja i primjeni automatskog vanjskog defibrilatora (AVD).
Pod stručnim vodstvom dr. Dragane Bekić, specijalistice hitne medicine, članice Učiteljskog vijeća su na lutki mogle isprobati kako na ispravan način započeti oživljavanje te kako koristiti defibrilator. U uvodnom dijelu dr. Bekić je govorila kako se iznenadni srčani zastoj može dogoditi bilo kome, bilo kada i bilo gdje. Oko 80 % svih srčanih zastoja događa se izvan bolnice, stoga je za preživljavanje osobe koja ga je doživjela od ključne važnosti da se brzom intervencijom, unutar 3 do 5 min od zastoja, započne postupak oživljavanja upotrebom AVD-a. Uređaj je vrlo jednostavan za rukovanje, sam procjenjuje srčani ritam te na hrvatskom jeziku daje upute za dalje postupanje. Prema najnovijim preporukama Europskog vijeća za reanimatologiju izvodi se samo vanjska masaža srca, bez umjetnog disanja. Dr. Bekić pokazala je i kako reagirati u slučaju kada osoba nije pri svijesti, ali ima osnovne životne funkcije, disanje i rad srca. Takvu se osobu stavlja u bočni koma položaj, a svakih nekoliko minuta provjerava se stanje i disanje, sve do dolaska Hitne pomoći. Na kraju edukacije dr. Bekić je pokazala Heimlichov hvat – brzi postupak prve pomoći kod gušenja koji se izvodi kod starije djece i odraslih ljudi.
Trenutačno najsuvremeniji model automatskog vanjskog defibrilatora nalazi se u prostorijama škole zahvaljujući donaciji udruge I.M.A.S. (Islands Medical Assistance Society) iz SAD-a.
Sonja Pokupec Salković