U petak, 21. veljače 2025., učenici i učitelji osnovne škole proslavili su Međunarodni dan materinskoga jezika i Dan glagoljice i glagoljaštva. Program je započeo uvodnim govorom voditelja, Petra Anđelića i Lee Žic, koji su pozdravili sve prisutne i naglasili važnost očuvanja jezika i kulturne baštine.
Međunarodni dan materinskoga jezika, koji se obilježava 21. veljače, posvećen je očuvanju jezika diljem svijeta. U našoj školi učiteljice hrvatskoga jezika posebnu pažnju posvećuju očuvanju hrvatskoga jezika, njegovih dijalekata i govora. Učenice Barbara Bauk i Ema Mačić pročitale su svoje radove na čakavskome narječju, koje su napisale pod mentorstvom učiteljice Mladenke Kučić.
Dan glagoljice i glagoljaštva u Hrvatskoj obilježava se 22. veljače s ciljem očuvanja i promicanja glagoljice, starog hrvatskog pisma. Ovaj je dan odabran jer se vjeruje da je 22. veljače 1483. godine tiskana prva hrvatska inkunabula – „Misal po zakonu rimskoga dvora“, tiskan glagoljicom. Dan glagoljice službeno je proglašen 2019. godine, a u školama diljem Hrvatske organizirane su aktivnosti vezane uz ovu važnu temu.
Učenici šestih razreda tijekom veljače učili su o povijesti hrvatskoga jezika i čitali su književni tekst „Priča Bašćanska ploča“. Najuspješniji u dramatizaciji tog teksta bili su Karlo Lijić i Dijar Kurtiši. Njihove igrokaze u jedan su spojile učiteljica Ida Surdić i knjižničarka Antonela Dunković, a izveli su ga svi učenici šestih razreda pred svim učenicima i učiteljima naše škole, a kratkoj priredbi pridružili su se i pokoji roditelji, bake i djedovi. Video cijelog programa možete pogledati na našem youtube kanalu. (https://www.youtube.com/watch?v=ekEaTDxX2sI&ab_channel=OSCresKnjiznica)
Tijekom siječnja i veljače i školska knjižničarka Antonela Dunković s učenicima naše škole svih uzrasta pridružila se obilježavanju Dana glagoljice radionicama izrade privjesaka za ključeve 3D olovkom u obliku slova glagoljice.
Obilježavanje ovih dana potvrdilo je važnost proučavanja i očuvanja hrvatskog jezika i kulturne baštine.