O školi
Osnovna škola Frane Petrića je jedina osnovna škola na otoku Cresu. Iako se nalazimo na najvećem jadranskom otoku, ne brojimo mnogo učenika.
Osim učenika iz grada Cresa i učenika putnika iz okolnih naselja, školu pohađaju i učenici štićenici Centra za pružanje usluga u zajednici Mali Lošinj, podružnica Cres koji dolaze iz svih krajeva Hrvatske. Škola organizira prijevoz učenika putnika iz svih naselja na otoku.
U prostoru Osnovne škole djeluju i rade područni odjeli Srednje škole Ambroza Haračića iz Malog Lošinja, tako da škola predstavlja centar odgoja i obrazovanja školske populacije otoka Cresa.
Od šk. god. 2014. /2015. god. u školi djeluje i Glazbeni odjel. Učenici mogu učiti glasovir, klarinet, trubu i gitaru.
Šk. god. 2015. /2016. naša škola je dobila status Eko-škole.
Svi učenici škole pohađaju nastavu u jutarnjoj smjeni. U popodnevnoj smjeni djelomično se odvija nastava izbornih predmeta – informatike i talijanskog jezika, nastava u Glazbenom odjelu te ostale izvannastavne aktivnosti.
U popodnevnim satima organiziran je produženi boravak učenika u dvije skupine. Osim za korisnike produženog boravka, škola organizira ručak i za ostale zainteresirane učenike i djelatnike.
Svake godine škola ulaže u obnovu prostora škole, u informatičku i didaktičku opremu te obnovu knjižničnog fonda. Uz novouređenu sportsku dvoranu u zgradi škole, imamo i uređeno školsko igralište.
Naši učitelji se redovito stručno usavršavaju. Uz pedagoga imamo i socijalnog pedagoga koji u suradnji s učiteljima, učenicima i roditeljima pridonose unaprijeđenju kvalitete nastave.
FRANE PETRIĆ (FRANCISCUS PATRICIUS) 1528.-1597.
Kip Frane Petrića na trgu ispred Creskog muzeja.
Frane Petrić bio je istaknuti hrvatski filozof i polihistor iz Cresa. Sin creskoga suca Stjepana i Marije Lupetine, rođakinje poznatog protestantskog teologa M. Vlačića Ilirika, Petrić je proveo buran život ispunjen putovanjima i promjenama zanimanja. Nakon što je njegov otac prognan iz Cresa zbog optužbi protiv mletačke vlasti, Petrić je prekinuo školovanje i otisnuo se na putovanje sa stricem.
Kroz svoj život, Petrić je sudjelovao u ratnim operacijama, trgovao knjigama i pamukom te se bavio izdavaštvom. Studirao je grčki u Ingolstadtu, a kasnije filozofiju i matematiku u Padovi. Bio je profesor platonističke filozofije na Sveučilištu Sapienza u Rimu.
Petrić je napisao mnogobrojna djela koja su značajno doprinijela europskoj filozofiji i znanosti. Njegovo prvo djelo, Sretan grad (1550), istražuje kako postići sreću koristeći ideje Platona i Aristotela. Njegova najvažnija djela uključuju Peripatetičke rasprave (1571) i Nova sveopća filozofija (1591), gdje je razvio vlastitu filozofsku sliku svijeta. Petrić je također dao doprinos renesansnoj književnoj teoriji i kritici, te je analizirao mnoge filozofske i književne tekstove.
Frane Petrić je ostavio dubok trag u povijesti filozofije, znanosti i književnosti, a njegove ideje su utjecale na mnoge kasnije mislioce poput G. Bruna, T. Campanelle, R. Descartesa i I. Newtona.