> Ekoškola

Željka Matovinović – koordinatorica Ekoprojekta, suradnja s medijima i obavješćivanje javnosti, urednica Ekodnevnika škole

Dubravka Buničić – koordinatorica estetskog uređenja i suradnja s roditeljima
Mirjana Honjek Utmar, Valentina Bartol- koordinatori  ekoradionica

1.a Matea Ajdanić
2.a Ema Matović
2.b Eva Toić
3.a Klara Nedić

5.a Janja Lužina
5.b Sara Hankušić

6.b Nora Tomaš

8.a Lea Ivanić
PRO Ivana Marđetko

Zlata Knapić Šintić - informiranje i koordiniranje roditeljskih akcija

Robert Sablić, domar - zadužen za uređenje okoliša i interijera škole
Jelena Sudar, tajnica -  pohrana Ekodnevnika
Milvija Vlajsavljević, spremačica – uređenje okoliša i zelenila škole

Projektni ekodan 2017./2018.

Autor: Željka Matovinović, 30. 10. 2017.

Ponosni na status ekoškole i članstvo u velikoj obitelji međunarodnih ekoškola radimo i živimo ekološki. Poučavajući učenike o važnosti očuvanja našeg otoka, ali i važnosti „ekološkog življenja“ svi živimo tu priču.

Nastavljajući ekološke aktivnosti i u ovoj školskoj godini, pored ostalih aktivnosti, organizirali smo projektni ekodan.

Ovogodišni projektni ekodan, treći po redu, bio je u četvrtak, 26. listopada 2017. godine.Tema dana je Maslina.

U provedbi su sudjelovali učenici, učitelji, stručni suradnici, ravnatelj i tehničko osoblje škole, ali i vanjski suradnici: dr. sc. Ugo Toić, gospodin Marko Ferlora i gospođa Danijela Ferlora, obitelj Bravdica.

Ideja projekta je da kroz različite pristupe upoznamo ovogodišnju projektnu temu i povežemo ju sa sadržajima svih nastavnih predmeta.

U jutarnjim satima održane su radionice sa skupinama učenika po pripremljenim temama. Poslijepodne, na svečanosti, održana su uz prigodni program predstavljanja rada.

Osmišljeno je i provedeno petnaest projekata.

Ovogodišnji projektni ekodan povezali smo s Danom zahvalnosti za plodove zemlje. Umjesto pečenja i blagovanja krušnih proizvoda, ove godine organizirali smo humanitarnu akciju sakupljanja potrepština za socijalnu samoposlugu Kruh sv. Elizabete u Rijeci. Prikupljeno je preko 30 kutija raznih potrepština. Prikupljanje su proveli učenici skupine Solidarnost- srce u akciji.

Učenici razredne nastave obišli su creske maslinike, upoznali stablo masline, njen plod i vidjeli berbu te viđeno izrazili likovnim uratcima koji su izloženi u holu škole.

Maslina je (ne)obrana naslov je projekta u sklopu kojega su učenici i učitelji odslušali predavanje gospodina Uga Toića o maslinama i maslinarstvu. Naučilo se o vrstama maslina, podrijetlu biljke, berbi i obradi.  Projekt se nastavio odlaskom u prirodu i fotografiranjem maslina i maslinika, a potom proučavanjem teme masline i maslinarstva u literaturi i na internetu. Od sakupljenog materijala pripremljena je izložba koja je postavljena u holu škole.

U radionici koju je vodio gospodin Marko Ferlora, učenici su naučili posaditi maslinu. Posađena su četiri nova stabla, tako su nakon teorijskog znanja o maslinama učenici stekli i praktično. Uz nadzor stručnjaka krenuli su u berbu maslina u školskom masliniku, a ubrano odnijeli u uljaru na preradu. Ovoj aktivnosti je prethodila radionica izrade grančica od maslinovog lišća, a vodila ju je gospođa Danijela Ferlora.

Projektom Maslina u znanosti učenike se naučilo osnovne biološke pojmove vezane uz maslinu, proučavao se sastav i gustoća maslinovog ulja. Izvedeni su pokusi kojima je mjeren obujam i volumen masline. Izrađen je plakat.

U okviru predmeta Geografija, skupina učenika proučavala je rasprostranjenost biljke masline po kontinentima, istražilo se podrijetlo masline te je izrađen plakat koji je izložen.

Razrednica Posebnog razrednog odjela zajedno s učenicom zanimljivosti vezane uz maslinarstvo i masline otkrivala je na internetu, kao i pretraživanjem sadržaja u gradskoj i školskoj knjižnici.  Podatci su  prezentirani na plakatu te kroz video prikaz u kojem je učenica interpretirala prikupljene zanimljivosti.

Učenici Glazbenog odjela napravili su obradu pjesme Povida mi stara ulika, a pjevački zbor škole uvježbao je skladbu Svijet, svijet uz instrumentalnu pratnju učenika.

Maslinu u književnosti proučavala je skupina učenika te su izradili plakat i uprizorili Mit o stvaranju masline, dok je Dramska skupina pripremila igrokaz Mudre masline. Članovi Filmske grupe snimili su kratki igrani film Maslina.

Radionica degustacije maslinovog ulja pokazala se kao jako zabavna, a to smo vidjeli u snimci koja je prikazana na priredbi.

Učenici su posjetili obitelj Bravdica koji su ih naučili kako se obrađuje maslinovo drvo i izrađuju uporabni predmeti.

U sklopu nastave Likovne kulture učenici su slikali maslinu, a najuspješniji radovi su izloženi u izložbenom prostoru gornjeg kata škole.

Rezultati cjelokupnog rada prezentirani su široj javnosti u poslijepodnevnim satima kroz izložbe, projekcije filmova i kulturno umjetnički program.

Na kraju ovog školskog ekološkog dana zasluženo su se svi prisutni okrijepili ovčjim sirom u maslinovom ulju, maslinama, kruhom od maslinova ulja, čajem od maslinovog lišća i čajem od mediteranskog bilja.

Više slika pogledajte u Galeriji.

O projektnom danu možete pogledati i film.

Osnovna škola Frane Petrića Cres / Šetalište XX. travnja 56, HR-51557 Cres / os-fpetrica-cres.skole.hr / ured@os-fpetrica-cres.skole.hr