Započele projektne ekoaktivnosti učenika i učitelja u sklopu projekta „Gromače - baština se uči, čuva i voli!“
Autor: Ana Pelčić, 17. 2. 2017.

„Baština se uči, čuva i voli!“ – moto je ekoprojekta u sklopu kojega je u srijedu, 16. veljače u našoj školi predavanje o suhozidima i umijeću njihove gradnje održao dr. sc. Ugo Toich. U predavanju namijenjenom učenicima i učiteljima gospodin Toich ukazao je na vrijednost suhozida kao nepokretne graditeljske kulturne baštine otoka Cresa.

Suhozidi su sastavni dio čovjekova okoliša, vrijedna su graditeljska baština i potrebno ih je zaštititi jer osim estetske oni primarno imaju praktičnu vrijednost: njima se zaštićivala obradiva površina ili su se obilježavale granice pašnjaka. Kroz razgovor s predavačem učenici su naučili da, s obzirom na tehniku gradnje, postoji više tipova suhozida ili gromača. Tako gromače mogu biti unjule ili duplice, a unjula na vrhu može imati i krunu, tj. ukoso ugrađeno plosnato kamenje koje strši prema van i otežava stoci prijelaz s jednog pašnjaka na drugi. Također su naučili i druge nazive vezane uz gradnju suhozida, a kroz slike su proučili tehniku njihove gradnje. Projekt „Gromače- baština se uči, čuva i voli!“  uskoro će se nastaviti radionicom koju će voditi g. Anton Mužić, nositelj umijeća suhozidne gradnje pri Ministarstvu kulture Republike Hrvatske. Tako će nakon teorijskog znanja o suhozidima učenici steći i praktično: uz nadzor stručnjaka konstruirat će svoj suhozid. Ovim se projektom, koji je inicirala voditeljica „Eko grupe“ u OŠ Frane Petrića Ana Boca-Velčić, a čije su voditeljice uz nju i školska pedagoginja Željka Matovinović te knjižničarka Ana Pelčić, nastavlja uspješna suradnja naše škole i lokalne zajednice, razvija ekološka svijest učenika i od zaborava spašava bogata kulturna baština otoka Cresa.