« Lipanj 2018 »

Dan ružičastih majica 2018.
Autor: Sonja Pokupec Salković, 28. 2. 2018.

Posljednja srijeda u veljači u svijetu je dan posvećen prevenciji vršnjačkog nasilja, poznatiji kao Dan ružičastih majica.

U našoj školi ove je godine obilježen višednevnim događanjima. U hodniku škole postavljena je edukativna izložba s tekstovima o ne-nasilju, osobito vršnjačkom. Učenici su na pripremljenom hamer papiru i sami mogli napisati što je za njih nasilje te kako ga spriječiti. Najmlađi su se također uključili u program obilježavanja Dana ružičastih majica pišući poruke o prijateljstvu. One su ispisane na papirnatim ružičastim majicama te su krasile drugi dio panoa.

Večer uoči Dana ružičastih majica u školi je prikazana američka drama „Čudo“ koja aktualizira problem vršnjačkog nasilja. Projekciji je prisustvovalo oko 120 učenika i roditelja obiju škola (naše škole i susjedne Gimnazije), a posebnu draž pružile su svježe pečene kokice koje su podijeljene gledateljima.

Srijedu 28. 2. učenici i nastavnici naše škole oba su odmora proveli uz glazbu i ples. Učenici nižih razreda, gimnazijalci, nastavnici i ravnatelj plesali su uz službenu himnu Dana ružičastih majica, pjesmu „Život nije siv“. Koreografiju su obogatili ružičastim balonima.

Plesom je započeo i 6. nastavnim sat koji je održan u sportskoj dvorani. Većina učenika i nastavnika bila je odjevena u službene roza majice „Stop nasilju“, a najhrabriji učenici i učenice i ove su se godine natjecali u igrama spretnosti, poligonu i plesu oko stolica.

Posebnu draž natjecanja čine mješovite ekipe, sastavljene od predstavnika učenika od 5. razreda pa sve do maturanata. Ove godine natjecateljima su se pridružili i gradonačelnik Cresa Kristijan Jurjako, njegov zamjenik Marin Gregorović te gradski vijećnici Sanja Jurić Tomić, Natalija Marelić Tumaliuan, Oliver Filipas i Stjepan Vodenac. Svi sudionici natjecanja nagrađeni su prigodnim ružičastim medaljama, a zasladiti su se mogli i navijači, i to jabukama, bombonima i keksima koje je poklonio Grad Cres.

Program obilježavanja Dana ružičastih majica osmislile su Mirjana Honjek Utmar i Sonja Pokupec Salković, a poligon je pripremio Ognjen Marković.

Mirjan Honjek Utmar, prof.

Sonja Pokupec Salković, prof.