Susret s umirovljenim učiteljima OŠ Frane Petrića
Autor: Ana Pelčić, 25. 3. 2017.

U sklopu obilježavanja 110. obljetnice hrvatske škole na otoku Cresu, u srijedu 15. ožujka  organiziran je susret učenika s umirovljenim učiteljima naše škole. Projekt kojemu je bio cilj ukazati na kontinuitet u razvoju hrvatske škole na otoku Cresu i u odgojno-obrazovnom procesu koji se u njoj provodi te istražiti i saznati o odgojno-obrazovnim metodama, sredstvima i pomagalima koja su se u prošlosti koristila osmislile su i provele učiteljice Ana Boca-Velčić, Mirjana Honjek Utmar i Ana Pelčić te pedagoginja Željka Matovinović s učenicima-članovima Vijeća učenika.

Pozivu se odazvalo šest učiteljica: Marija Rogić, Zora Ljoljić, Katica Orbanić, Anđelka Andrić, Jadranka Bakija i Evica Filipas. Umirovljenim je učiteljicama dobrodošlicu zaželio i ravnatelj Josip Pope. Nakon zajedničkog razgledavanja škole i školskoga vrta, druženje se nastavilo u učionici engleskoga jezika koja je za tu priliku bila jednim dijelom uređena kao tradicionalna učionica sa starim udžbenicima i zastarjelim nastavnim sredstvima i pomagalima: klasičnom pločom, imenikom i dnevnikom, abakusom i grafoskopom. U drugom su dijelu učionice bila izložena najmodernija nastavna sredstva i pomagala: e-dnevnik, pametna ploča, računalo i projektor. Učenici su za umirovljene učiteljice pripremili pregršt pitanja, a one su rado na njih odgovarale. U drugom dijelu druženja učenici su Power Point prezentacijom pokazali kako izgleda škola u 21. stoljeću i koje sve mogućnosti nudi uporaba novih tehnologija u nastavi. Svoje su gošće upoznali i s mnogobrojnim aktivnostima koje se u školi provode te s najvažnijim projektima. To su objavljivanje dvojezične slikovnice „Creska ekološka priča“, projekt „Robotika u školi“ u kojem učenici sami programiraju robote, ekološke aktivnosti među kojima su najvažnije uređenje školskoga vrta i postizanje statusa ekoškole, međunarodni projekt koji obuhvaća suradnju sa školom iz Fiumicina  i zajedničko izvođenje nastave na engleskom jeziku putem skypa te suradnja s talijanskom osnovnom školom  Edmondo de Amicis iz Buja kao i talijanskim gradom Comacchiom. Učenici su također pokazali kako se u nastavi može koristiti pametna ploča, a gošćama je bio zanimljiv i izgled  novih e-dnevnika. Na kraju ovoga ugodnoga druženja učenici i učitelji ipak su zaključili da su, unatoč svim novinama i suvremenim tehnikama, za kvalitetnu i zanimljivu nastavu najvažniji dobri, zauzeti i motivirani učitelji i učenici.